CCTV Nedir? CCTV Nedir? CCTV Nedir?
CCTV Nedir?CCTV Nedir?
CCTV Nedir?
CCTV Nedir?
ACER NOTEBOOK Ana Sayfa Ürünlerimiz Yazılımlar Online Satış Referanslarımız İletişim

Site İçi Arama:

ACER NOTEBOOK

CCTV Nedir?

CCTV Nedir? 

TANITIM 

CCTV Kapalı Devre Televizyon Sistemidir..Televizyon sisteminden farklı yanı bir merkezden açık ve geniş kullanıcı kitlesine yayın yapmak yerine Lokal bir alan içinde görüntü izleme sistemlerinin genel ismidir. Bu metin genel olarak CCTV ekiplarının nelerden bir araya gelip oluştuğu ve kullanım yerleri hakkında bilgi verecektir .

 

CCTV UYGULAMA ALANLARI 

CCTV en geniş bilinen şekliyle Banka,fabrika,mağaza,hastane, kamu kurumlarında kullanılır.Fakat uygulama alanına bir sınırlama getirmek Doğru olmayabilir. Her işletme ve mesken de bu uygulamayla karşılaşmak mümkündür
Aşağıda belli başlı uygulama alanlarını bulacaksınız

* Köprü,yol ve kavşaklarda trafiği görüntülemek, yönetmek
* Kötü niyetli kişilerin tespit
* Çok yüksek caydırıcı özelliği
* Çalışma ortamının kalitesini arttırmak için kayıt ve izleme
* Yöneticilerin bulunduğu yerden işyerlerini, fabrikalarını, çalışanlarını izleyebilmesi denetleyebilmesi sağlar
* Konferans salonları, tiyatro, stadyum gibi yerlerde gösterinin her yerden izlenebilmesini sağlar
* Otobüs, tren, gemi, uçak gibi taşıtlarda güvenliği sağlamak ve taşıt içindeki servis kalitesini arttırmak.
* Hayvanat bahçesi, yüzme havuzu, oyun parklardaki kazalara ve tedbirsiz davranışların önlenmesi
* Gece /Karanlıkta insan gözünün görmediği yerlerde Infrared aydınlatma sayesinde görüntüleme sağlamak
* Fabrikalarda üretim hattında ürün kalitesini kontrol etmek
* Kanalizasyon Görüntüleme İşi
* Şehir Merkezi Dış ortam güvenliğin sağlanması
* Yazlık veya dönemlik kullanılan konutların uzaktan izleme ve kontrolü
* Anaokulu evde çocuk bakıcıların kontrol ve izlenmesi
* Kayıt ve izlemenin yapıldığının bilinmemesi istenilen yerlerde gizli kamera casus kamera uygulamaları
* Petrol Boru Hatları, Elektrik iletim şebekleri gibi kritik şebekelerin güvenliği ve durumunun izlenmesi

 

 

KAMERA

 

 CCTV sistemlerinde Kamera en bilinir ve olması gereken bir cihazdır... Kamera kontrol ve izleme noktası için resim oluşturmaya yaramaktadır.. Her ne kadar ayrı ele alınsa da Lensler kameraların ayrılmaz parçadır.Lensler Kameranın önüne takılır görüntünün mercekler yardımıyla CCD sensörün üzerine düşmesini sağlar.Takılıp çıkartılabilir , özelliklerine göre kameralar değiştirilebilir .

 


 

MONİTÖR

 

Kamera üzerine düşen görüntünün ,video sinyaline çevirilikten sonra bir ekranda  oluşturulmasını sağlayan cihazdır. CCTV Monitörler televizyonlara benzer, fakat aralarındaki farkı tuner katının olmamasıdır

 


 

EN BASİT CCTV SİSTEMİ 

En basit CCTV sistemi bir kameranın koaksiyel kabloyla Monitöre/Televizyona bağlanmasıyla yapılabilir. Kamera çalışma gerilimine göre bir adaptör veya şebeke gerilimiyle beslenebilir. Bu sistemi Lens,Kablo, BNC konnektör,kamera ve Monitör (AV girişi varsa Televizyon ) ile isteiğniz yere kolayca kurabilirsiniz.

Şimdide 4 Kameralı bir CCTV sistemine bakalım. Bu sistemde kameralar otomatik olarak sıralı ekrana gelebilir, elle seçilebilir veya 4 ü bir ekranda görünebilir. Bunun için yukarıdaki sisteme ilave olarak bir Multiplexer/çoklayıcı (çoklayıcı ) kullanabiliriz.Ayrıca monitörümüze hoparlör  ve kameramıza mikrofon ünitesi bağlayarak görüntüyle birlikte seside duyabiliriz. Tabii ki hoparlör seçmiş olduğumuz kamera ile birlikte çalışacaktır. Aynı anda bir çok sesi karışık olarak duyardık. Görüldüğü gibi sistem gayet ucuz ve yapımı kolaydır. İhtiyacınız olacak malzeme 4 kamera , 4 Lens, Montaj ayakları, 8 adet BNC ,10-20 metre koaksiyel kablo,Monitör ve Multiplexer dediğimiz çoklayıcıdır.

 

 
       Basit tek kameralı bir sistemin güç beslemesi

 

 

       6 kameralı bir sistemin güç beslemesiVİDEO KAYDEDİCİLİ BİR SİSTEM


       Aşağıdaki şekilde video kaydedicinin sisteme nasıl bağlandığını görmektesiniz

Birden Fazla Kamera ve Video Kaydedici 4 Kamera dan biri switcher dan seçilerek  video kaydediciye gelir. Ve aynı zamanda monitörden de izlenir. Burada sadece bir tek kamera kaydı yapılabilir.

 HAREKETLİ KAMERALAR

 

Yukarıda görmüş olduğumuz örneklerde ve konularda bütün kameralar hareketsiz sabit sadece Lens fokal ayarı yapılabilir türdeki kameralardır. Bir çok uygulamalarda sabit kamera yeterli olabilir. Eğer Kameraları sürekli izleyen birisi yoksa, sadece kayıt yapılacaksa sabit kamera en uygun çözümdür.Kameraların sürekli izleyen birisi varsa ve çok geniş açı /Zoom gereken yerlerde Hareketli ve Zoom lu kameralar kullanılması daha doğru olur.

Hareketli Kamera uzaktan  kontrol edilerek Düşey ve Yatay hareket edilebilir.Hareketi sağlayan bu ünite  PAN/TILT ünitesi olarak  adlandırılır. 

 

 

Kameranın dış ortam veya iç ortamda kullanımına  göre PAN/TILT ünitesi  değişir.

Dış ortamlarda kullanılan üniteler toz,su,güneş, sıcaklık gibi faktörlere karşı muhafaza edilmiş olması gerekir.

 

 

Hareketli 4 kameranın kontrolü


NOT :

Buradaki bilgiler CCTV konusunun hakkında temel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.  Uygulamadaki CCTV sistemleri ve ürünleri daha karmaşık ve detaylı kontroller barındırabilir.Birden çok kameranın aynı anda kaydedilmesi, Telefon hattı üzerinden kameraların kontrolü veya izlenmesi.Birden fazla monitörün seçilmesi ve aynı anda çok yerden görüntülerin izlenmesi. Kamera sayısı arttıkça kayıt ve kontrol sistemleri de çok daha karmaşık olabilir.Bir çok kontrol ünitesi hareket algılama, yangın algılama, video sinyalinin kaybolması durumunda sabotaj alarmı gibi özelliklere sahiptir.

 

CCTV Nedir?

www.ly.com.tr alanya
CCTV Nedir?
alanya yazılım